Balliberális tempó: szégyellik és szidják a hazájukat Magyar Péter budapesti képviselői
A TISZA Párt elnöke ígérete ellenére szövetséget kötött Gyurcsány Ferenccel és Karácsony Gergellyel.
Bár egyéni sikereket értek el a Párbeszéd politikusai az elmúlt években, pártként egyszer sem tudtak értékelhető teljesítményt felmutatni. Karácsony Gergelyék történetében volt pártból való kilépés, árulás és megfutamodás.
Bár lesújtóak a választási eredmények a baloldal számára, vannak olyan pártok, amelyeknek még így is megérte a beszállni az összefogásba. Ilyen az évek óta gyakorlatilag mérhetetlen támogatottságú, az önálló indulást soha egyetlen választáson sem vállaló Párbeszéd Magyarországért, amely újra frakciót alakíthat az Országgyűlésben.
A Karácsony Gergely és Szabó Tímea által vezetett párt javára kell ugyanakkor írni, hogy például a Jobbikkal szemben vannak egyéni képviselőik, akik most megnyerték a körzetüket: Szabó mellett a fővárosban Jámbor András és Tordai Bence, míg Pécsen Mellár Tamás (bár utóbbi esetében még rezeg a léc).
A Párbeszéd a megállapodásokat követve elvileg hétfős frakciót alakíthat, de az egyéni győzteseken kívül még nem tudni, pontosan kikkel.
ahogy az ellenzék miniszterelnök-jelöltjeként elbukó Márki-Zay Péter is bejelentette, ő is inkább megtartja polgármesteri posztját. Ahhoz viszont, hogy helyükre párbeszédes politikus kerülhessen, át kell venniük mandátumukat, hogy azt továbbadhassák. Ebben az esetben a Kocsis-Cake Olivio, Dorosz Dávid és Szabó Rebeka trióból kerülhetnek ki a befutók. Ha Karácsonyék ezt nem teszik meg, a közös listán következő jelölt veszi át helyüket. A hetedik képviselő mindenesetre a párt roma politikusa, Nógrád megyei alapszervezetének elnöke, Berki Sándor lesz, aki 15. volt a közös listán.
Emlékezetes: 2018-ban csak nagy nehézségek árán sikerült kilobbiznia a Párbeszédnek, hogy képviselőcsoportot alakíthasson az Országgyűlésben. Bár Karácsony Gergelyék pártja ezen a választáson sem bízta a véletlenre az indulást, a szocialistákkal szövetkezve vágtak neki a megmérettetésnek.
Az MSZP-vel közös pártszövetség 11,9 százalékot ért el, ami azt jelentette, hogy három képviselőt küldhettek a parlamentbe: az egyéniben győztes Szabó Tímea mellett a most a társelnöki székbe készülő Tordai Bencét és az attól búcsúzó Karácsony Gergelyt, aki azonban lemondott mandátumáról. Helyét Kocsis-Cake Olivio foglalta el a törvényhozásban.
Három fővel azonban nem lehet frakciót alakítani, így az MSZP-P listáról a liberálisok képviseletében mandátumot szerző Bősz Anett csatlakozott Szabóékhoz, akik rajta kívül leigazolták a szocialista Burány Sándort is. Bősz azonban 2018 májusában botot tett a küllők közé: faképnél hagyta a képviselőcsoportot, amely így négy fősre olvadt. Ekkor azonban a segítségükre sietett a függetlenként a parlamentbe jutó Mellár Tamás, aki csatlakozásával megmentette a frakciót.
Ami a korábbi előzményeket illeti: a Párbeszéd Mozgalmat 2013 januárjában alapították az LMP-ből kilépő szakadárok, akik nem értettek egyet az akkor Schiffer András által vezetett párt döntésével, miszerint nem lépnek a választási szövetségre a Bajnai Gordon vezette együtt 2014 Mozgalommal. Döntésükkel Karácsonyék egyben az LMP frakciót is bedöntötték, amely azonban fél évvel később, egy alkotmánybírósági döntést követően végül újra tudott alakulni.
A Párbeszédesek márciusban már szövetséget is kötöttek az Együtt-el. A később a szocialistákkal és a DK-val is kiegészült Összefogás azonban nem ért el átütő sikert a 2014-es választáson, az Együtt-PM mindössze négy listás parlamenti helyhez jutott, amelyből csak egy maradt a Párbeszédnek. Az egyetlen képviselőjük Szabó Tímea lett.
Az Együtt-el való összefogást azért nem dobták sutba, a májusi európai parlamenti választáson is együtt indultak és sikerült megcsípniük egy képviselői helyet, amivel Bajnai Gordon mehetett volna Brüsszelbe. Ő azonban nem élt a lehetőséggel, így végül Jávor Benedek ült be az EP-be. Az őszi önkormányzati választáson Karácsony Gergely Zugló polgármestere lett az Együtt-PM jelöltjeként.
Jöhetett a 2018-as választásra való felkészülés, megint csak szappanoperába illő jelenetekkel. Az egész azzal kezdődött, hogy a Párbeszéd 2017 áprilisi tisztújító taggyűlése újra társelnökké választotta Szabó Tímeát és Karácsony Gergelyt, akit egyben a párt miniszterelnök-jelöltjének is megválasztottak. Így haladtak tovább az Együtt-el közösen készülve az egy évvel későbbi megmérettetésre.
Közben azonban az MSZP is állított önálló miniszterelnök-jelöltet, Botka László személyében, aki ugyanakkor nem csak a szocialisták, hanem az egész ellenzék jelöltje szeretett volna lenni. A feltételeit azonban nem fogadták el a többiek, az ellenzéki pártok sorra jelentették be, hogy saját listával és kormányfő-jelölttel akarnak nekivágni a választásnak. Botka körül elfogyott a levegő, így végül lemondott a jelöltségről, kemény kritikával illetve az ellenzéki oldalt.
hogy ő legyen a két párt miniszterelnök-jelöltje. Bár a Párbeszéd vezetője az elején még próbált terelni és nem ismerte be a megállapodást, később azonban lehullt a lepel. Az Együtt – amelyet meglepett, hogy Karácsony felrúgta a megállapodásukat – azonnal szakított a Párbeszéddel.
2017 decemberében kiszivárgott egy hangfelvétel, amelyen Karácsony konkrétan azt mondja, hogy “Alapvetően az az érzésem, hogy a f.sznak hagytam magam rábeszélni erre miniszterelnök-jelöltségre, mert sokkal jobb lett volna, ha el sem kezdem.” Úgy folytatta: „annyi hatása volt, hogy a PM felment 0 százalékról 1-re, ennyit tudtunk elérni ezzel. Sokkal beljebb nem vagyunk.”
Ettől függetlenül pártja és az MSZP kitartott a jelölése mellett, de ahogy fentebb említettük a pártszövetség nem ért el átütő sikert. Egy évvel később azonban már sikerült a következő mutatvány, Karácsony Budapest főpolgármestere lett a kormányoldal által támogatott Tarlós Istvánnal szemben.
A főpolgármesteri poszttal a puttonyában nagy reményekkel vágott bele az ellenzéki előválasztásba, a miniszterelnök-jelöltek versenyének első fordulójában azonban csak második lett Dobrev Klára mögött, megelőzve Márki-Zay Pétert. Utóbbi azonban nem lépett vissza, és ahogy telt az idő, egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy Márki-Zay lehajrázza Karácsonyt, aki végül bedobta a törülközőt és beállt a hódmezővásárhelyi polgármester mögé, aki végül az ellenzék miniszterelnök-jelöltje lett.
A párt másik társelnöke, Szabó Tímea, az óbudai választókerült győztesének eddig pályafutása is sok érdekességet tartalmaz. Erről itt írtunk bővebben. A választások előtt az derült ki róla, hogy kokainbizniszből finanszírozhatták a kampányát. Az ügyben a rendőrség nyomozást indított.
Nyitókép: Karácsony Gergely és Szabó Tímea (fotó:facebook/Párbeszéd Magyarországért)